Buldog Francuski z Ogonem to wyjątkowa odmiana buldoga francuskiego, która wyróżnia się obecnością krótkiego ogonka. Jest to rasa psów o długiej historii, charakterystycznym wyglądzie i wesołym usposobieniu. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze informacje na temat buldogów francuskich z ogonem - ich pochodzenia, cech charakteru, wymagań dotyczących opieki i pielęgnacji.
Kluczowe wnioski:- Buldogi francuskie z ogonem są inteligentne, aktywne i mają świetny kontakt z ludźmi.
- Wymagają regularnego trymowania, mycia fałd skórnych i codziennych spacerów.
- Ze względu na budowę ciała są podatne na choroby układu oddechowego i problemy z oczami.
- Świetnie sprawdzają się jako towarzysze zabaw dla dzieci i osób aktywnych.
- Posiadanie buldoga francuskiego z ogonem to duża odpowiedzialność, ale daje też wiele radości.
Jakie cechy buldoga francuskiego z ogonem?
Buldog francuski z ogonem wyróżnia się charakterystycznym, masywnym i zwartym ciałem oraz prostokątną sylwetką. Ma silne, muskularne łapy, szeroką klatkę piersiową i proporcjonalnie niewielką, okrągłą głowę z charakterystycznym spłaszczonym pyskiem. Uszy buldoga są małe, cienkie, w kształcie trójkąta. Oczy buldogów są duże, okrągłe i ciemne. Buldog francuski z ogonem posiada też krótki, zwinięty w łuk ogon.
Sierść buldoga francuskiego jest krótka, gęsta i przylegająca do ciała. Może występować w umaszczeniu: płowym, czekoladowym, tygrysim lub biało-czarnym. Skóra buldoga jest luźna z licznymi fałdami, zwłaszcza na głowie, szyi i klatce piersiowej.
Budowa i wygląd
Buldogi francuskie z ogonem ważą zazwyczaj 9-14 kg przy wzroście 30-35 cm. Samce są z reguły większe i cięższe od samic. Buldogi mają spokojny, stateczny chód, lekko chwieją się na boki.
Buldogi francuskie należą do tzw. ras brachycefalicznych, czyli o spłaszczonym pysku i paszczy. Ich czaszka jest okrągła i szeroka, z wyraźnie zaznaczonym przełomem czołowym. Kufa jest krótka i kwadratowa ze spłaszczonym nosem.
Dlaczego buldog francuski z ogonem jest popularny?
Buldogi francuskie z ogonem zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Wynika to z kilku powodów.
Po pierwsze, buldogi mają sympatyczny, rozczulający wygląd i oryginalny charakter. Ich specyficzna aparycja, zabawne zachowania i wesołe usposobienie przypadają do gustu wielu osobom.
Po drugie, buldogi świetnie dogadują się z ludźmi, a zwłaszcza z dziećmi. Dobrze znoszą zabawy i pieszczoty. Można z nimi spędzać czas na spacerach, zabawach i wypoczynku.
Po trzecie, buldogi nie potrzebują długich spacerów czy intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wystarczą im krótkie spacery i bieganina w ogrodzie lub parku. Dlatego sprawdzają się jako zwierzęta domowe w bloku lub małym mieszkaniu.
Buldogi francuskie jako zwierzęta domowe
Buldogi świetnie odnajdują się w roli pupili i domowników, którzy towarzyszą właścicielom w codziennym życiu. Są oddane, przywiązane do swoich opiekunów i lubią kontakt z nimi.
Buldogi potrafią się dostosować do rytmu i trybu życia właścicieli. Są aktywne, gdy trzeba wyjść na spacer czy pobawić się, ale też lubią wylegiwać się w domu lub spać godzinami.
Buldog francuski z ogonem - historia rasy
Buldogi francuskie są starą rasą psów, której historia sięga XIII-XIV wieku. Pierwotnie były one hodowane we Francji (stąd nazwa) jako psy do walk zwierzęcych, głównie z bykami. Stąd ich masywna, zbita budowa ciała.
Z czasem buldogi francuskie stały się bardziej towarzyskie i łagodne. Zaczęto je krzyżować z mopsami i karłowatymi terierami, by uzyskać obecny typ buldoga jako psa domowego i reprezentacyjnego.
XIII-XIV wiek | Psy walki z bykami we Francji |
XIX wiek | Krzyżowanie z mopsami i terierami |
XX wiek | Stabilizacja rasy jako psa domowego |
Buldogi francuskie z ogonem to typ buldogów, u których w procesie hodowli utrzymano naturalny ogon. Mają one nieco bardziej smukłą sylwetkę od "klasycznych" bezgonych buldogów.
Buldogi od wielu pokoleń uznawane są za oddanych towarzyszy i wiernych przyjaciół człowieka.
Buldog francuski z ogonem - charakter i temperament
Buldogi francuskie mają radosne, wesołe i przyjazne usposobienie. Są pogodne, cierpliwe wobec dzieci i lubią się bawić. Jednocześnie bywają upartawe i mają silną wolę, co widać podczas tresury i nauki komend.
Buldogi przywiązują się emocjonalnie do swoich właścicieli. Lubią ich towarzystwo i bliski kontakt. Cechuje je wyraźna, choć łagodna dominacja - zaznaczają swoją pozycję w rodzinie lub grupie.
Wobec obcych buldogi zachowują neutralność. Nie są agresywne ani wrogo nastawione do ludzi, choć mogą być nieufne i ostrożne. Z reguły ignorują obce osoby, jeśli właściciel nie zareaguje źle na ich obecność.
Instynkt łowiecki i zachowanie wobec innych zwierząt
Buldogi francuskie zachowują resztki dawnego instynktu do walk, który przejawia się w postaci polowania na gryzonie, ptaki, owady czy płazy. Mogą ścigać i chwytać je, choć raczej dla zabawy niż z zamiarem zjedzenia zdobyczy.
Wobec innych psów buldogi bywają dominujące i władcze. Z reguły nie wszczynają bójek, ale mogą stanowczo bronić swojego terytorium lub pozycji w grupie zwierząt. Nie zawsze dobrze dogadują się z psami tej samej płci.
Jak dbać o buldoga francuskiego z ogonem?
Hodowla buldoga francuskiego z ogonem wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych, prawidłowego żywienia oraz pielęgnacji. Kluczowe są spacery, zabawa z psem i systematyczne czyszczenie fałd skóry.
Ze względu na specyficzną budowę, buldogi są wrażliwe na skrajne temperatury i intensywne nasłonecznienie. Nie znoszą upałów, ale też nie lubią zimna oraz deszczu. Optymalna temperatura spacerów to 15-20 stopni C.
Buldogi powinny otrzymywać wysokiej jakości karmę suchą dla psów ras małych. Dzienna porcja karmy powinna uwzględniać masę ciała psa i jego aktywność fizyczną.
- Spacery 2 razy dziennie po 20-30 minut
- Mycie fałd skóry 2 razy w tygodniu
- Wizyty u weterynarza co 6 miesięcy
- Szczepienia i odrobaczanie 1 raz w roku
- Zabawa, nauka sztuczek i tresura
Buldog francuski z ogonem a inne rasy psów
Buldog francuski z ogonem jest najczęściej porównywany z bezgonym buldogiem francuskim oraz z pokrewnymi buldogiem angielskim i mopsem.
W porównaniu do klasycznego buldoga francuskiego, odmiana z ogonem ma nieco szczuplejszą sylwetkę i dłuższe nogi. Różni się też obecnością krótkiego ogona. Pozostałe cechy są bardzo podobne.
Buldog angielski to zbliżona rasa, ale jeszcze bardziej masywna i muskularna od buldoga francuskiego. Ma też większe rozmiary ciała. Typowy buldog angielski waży ok. 25 kg.
Mopsy przypominają buldogi francuskie, ale są znacznie mniejsze i lżejsze. Dorosły mops waży średnio ok. 6-8 kg. Mopsy mają też dłuższą kufę niż buldogi.
Buldog francuski | mały, zwarty, ociężały |
Buldog angielski | duży, ciężki, bardzo muskularny |
Mops | mały, lekki, wydłużona kufa |
Podsumowanie
Buldog francuski z ogonem to wyjątkowa odmiana tej popularnej rasy psów. Cechuje ją obecność krótkiego, zwiniętego ogonka, który nie występuje u typowych buldogów francuskich. Buldog francuski z długim ogonem ma nieco smuklejszą sylwetkę i dłuższe nogi niż bezgony odpowiednik.
Buldogi francuskie z ogonem mają charakterystyczny wygląd - masywne, zwarte ciało z dużą głową i fałdami na skórze. Odznaczają się wesołym usposobieniem, przywiązaniem do człowieka i łagodnym charakterem. Nie potrzebują długich spacerów, dobrze czują się w domu.
Hodowla i opieka nad buldogiem francuskim z ogonem nie należy do najłatwiejszych. Wymaga przestrzegania właściwej diety, pielęgnacji fałd skórnych, regularnych wizyt u weterynarza i szczepień. Mimo wysiłku jaki trzeba włożyć w opiekę, buldogi są oddanymi i wiernymi towarzyszami na dobre i złe.
Jeśli rozważasz nabycie buldoga francuskiego z ogonem, koniecznie zapoznaj się ze specyfiką tej rasy. Pamiętaj, że bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność i zobowiązanie na wiele lat. Ale radość i miłość jaką da Ci buldog francuski z ogonem jest tego warta.