Zwierzęta

Buldog Francuski z Ogonem - Long-tail Relacje, Opinie

Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski28 grudnia 20237 min
Buldog Francuski z Ogonem - Long-tail Relacje, Opinie

Buldog Francuski z Ogonem to wyjątkowa odmiana buldoga francuskiego, która wyróżnia się obecnością krótkiego ogonka. Jest to rasa psów o długiej historii, charakterystycznym wyglądzie i wesołym usposobieniu. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze informacje na temat buldogów francuskich z ogonem - ich pochodzenia, cech charakteru, wymagań dotyczących opieki i pielęgnacji.

Kluczowe wnioski:
 • Buldogi francuskie z ogonem są inteligentne, aktywne i mają świetny kontakt z ludźmi.
 • Wymagają regularnego trymowania, mycia fałd skórnych i codziennych spacerów.
 • Ze względu na budowę ciała są podatne na choroby układu oddechowego i problemy z oczami.
 • Świetnie sprawdzają się jako towarzysze zabaw dla dzieci i osób aktywnych.
 • Posiadanie buldoga francuskiego z ogonem to duża odpowiedzialność, ale daje też wiele radości.

Jakie cechy buldoga francuskiego z ogonem?

Buldog francuski z ogonem wyróżnia się charakterystycznym, masywnym i zwartym ciałem oraz prostokątną sylwetką. Ma silne, muskularne łapy, szeroką klatkę piersiową i proporcjonalnie niewielką, okrągłą głowę z charakterystycznym spłaszczonym pyskiem. Uszy buldoga są małe, cienkie, w kształcie trójkąta. Oczy buldogów są duże, okrągłe i ciemne. Buldog francuski z ogonem posiada też krótki, zwinięty w łuk ogon.

Sierść buldoga francuskiego jest krótka, gęsta i przylegająca do ciała. Może występować w umaszczeniu: płowym, czekoladowym, tygrysim lub biało-czarnym. Skóra buldoga jest luźna z licznymi fałdami, zwłaszcza na głowie, szyi i klatce piersiowej.

Budowa i wygląd

Buldogi francuskie z ogonem ważą zazwyczaj 9-14 kg przy wzroście 30-35 cm. Samce są z reguły większe i cięższe od samic. Buldogi mają spokojny, stateczny chód, lekko chwieją się na boki.

Buldogi francuskie należą do tzw. ras brachycefalicznych, czyli o spłaszczonym pysku i paszczy. Ich czaszka jest okrągła i szeroka, z wyraźnie zaznaczonym przełomem czołowym. Kufa jest krótka i kwadratowa ze spłaszczonym nosem.

Dlaczego buldog francuski z ogonem jest popularny?

Buldogi francuskie z ogonem zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Wynika to z kilku powodów.

Po pierwsze, buldogi mają sympatyczny, rozczulający wygląd i oryginalny charakter. Ich specyficzna aparycja, zabawne zachowania i wesołe usposobienie przypadają do gustu wielu osobom.

Po drugie, buldogi świetnie dogadują się z ludźmi, a zwłaszcza z dziećmi. Dobrze znoszą zabawy i pieszczoty. Można z nimi spędzać czas na spacerach, zabawach i wypoczynku.

Po trzecie, buldogi nie potrzebują długich spacerów czy intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wystarczą im krótkie spacery i bieganina w ogrodzie lub parku. Dlatego sprawdzają się jako zwierzęta domowe w bloku lub małym mieszkaniu.

Buldogi francuskie jako zwierzęta domowe

Buldogi świetnie odnajdują się w roli pupili i domowników, którzy towarzyszą właścicielom w codziennym życiu. Są oddane, przywiązane do swoich opiekunów i lubią kontakt z nimi.

Buldogi potrafią się dostosować do rytmu i trybu życia właścicieli. Są aktywne, gdy trzeba wyjść na spacer czy pobawić się, ale też lubią wylegiwać się w domu lub spać godzinami.

Buldog francuski z ogonem - historia rasy

Buldogi francuskie są starą rasą psów, której historia sięga XIII-XIV wieku. Pierwotnie były one hodowane we Francji (stąd nazwa) jako psy do walk zwierzęcych, głównie z bykami. Stąd ich masywna, zbita budowa ciała.

Z czasem buldogi francuskie stały się bardziej towarzyskie i łagodne. Zaczęto je krzyżować z mopsami i karłowatymi terierami, by uzyskać obecny typ buldoga jako psa domowego i reprezentacyjnego.

XIII-XIV wiek Psy walki z bykami we Francji
XIX wiek Krzyżowanie z mopsami i terierami
XX wiek Stabilizacja rasy jako psa domowego

Buldogi francuskie z ogonem to typ buldogów, u których w procesie hodowli utrzymano naturalny ogon. Mają one nieco bardziej smukłą sylwetkę od "klasycznych" bezgonych buldogów.

Buldogi od wielu pokoleń uznawane są za oddanych towarzyszy i wiernych przyjaciół człowieka.

Buldog francuski z ogonem - charakter i temperament

Buldog Francuski z Ogonem - Long-tail Relacje, Opinie

Buldogi francuskie mają radosne, wesołe i przyjazne usposobienie. Są pogodne, cierpliwe wobec dzieci i lubią się bawić. Jednocześnie bywają upartawe i mają silną wolę, co widać podczas tresury i nauki komend.

Buldogi przywiązują się emocjonalnie do swoich właścicieli. Lubią ich towarzystwo i bliski kontakt. Cechuje je wyraźna, choć łagodna dominacja - zaznaczają swoją pozycję w rodzinie lub grupie.

Wobec obcych buldogi zachowują neutralność. Nie są agresywne ani wrogo nastawione do ludzi, choć mogą być nieufne i ostrożne. Z reguły ignorują obce osoby, jeśli właściciel nie zareaguje źle na ich obecność.

Instynkt łowiecki i zachowanie wobec innych zwierząt

Buldogi francuskie zachowują resztki dawnego instynktu do walk, który przejawia się w postaci polowania na gryzonie, ptaki, owady czy płazy. Mogą ścigać i chwytać je, choć raczej dla zabawy niż z zamiarem zjedzenia zdobyczy.

Wobec innych psów buldogi bywają dominujące i władcze. Z reguły nie wszczynają bójek, ale mogą stanowczo bronić swojego terytorium lub pozycji w grupie zwierząt. Nie zawsze dobrze dogadują się z psami tej samej płci.

Jak dbać o buldoga francuskiego z ogonem?

Hodowla buldoga francuskiego z ogonem wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych, prawidłowego żywienia oraz pielęgnacji. Kluczowe są spacery, zabawa z psem i systematyczne czyszczenie fałd skóry.

Ze względu na specyficzną budowę, buldogi są wrażliwe na skrajne temperatury i intensywne nasłonecznienie. Nie znoszą upałów, ale też nie lubią zimna oraz deszczu. Optymalna temperatura spacerów to 15-20 stopni C.

Buldogi powinny otrzymywać wysokiej jakości karmę suchą dla psów ras małych. Dzienna porcja karmy powinna uwzględniać masę ciała psa i jego aktywność fizyczną.

 • Spacery 2 razy dziennie po 20-30 minut
 • Mycie fałd skóry 2 razy w tygodniu
 • Wizyty u weterynarza co 6 miesięcy
 • Szczepienia i odrobaczanie 1 raz w roku
 • Zabawa, nauka sztuczek i tresura

Buldog francuski z ogonem a inne rasy psów

Buldog francuski z ogonem jest najczęściej porównywany z bezgonym buldogiem francuskim oraz z pokrewnymi buldogiem angielskim i mopsem.

W porównaniu do klasycznego buldoga francuskiego, odmiana z ogonem ma nieco szczuplejszą sylwetkę i dłuższe nogi. Różni się też obecnością krótkiego ogona. Pozostałe cechy są bardzo podobne.

Buldog angielski to zbliżona rasa, ale jeszcze bardziej masywna i muskularna od buldoga francuskiego. Ma też większe rozmiary ciała. Typowy buldog angielski waży ok. 25 kg.

Mopsy przypominają buldogi francuskie, ale są znacznie mniejsze i lżejsze. Dorosły mops waży średnio ok. 6-8 kg. Mopsy mają też dłuższą kufę niż buldogi.

Buldog francuski mały, zwarty, ociężały
Buldog angielski duży, ciężki, bardzo muskularny
Mops mały, lekki, wydłużona kufa

Podsumowanie

Buldog francuski z ogonem to wyjątkowa odmiana tej popularnej rasy psów. Cechuje ją obecność krótkiego, zwiniętego ogonka, który nie występuje u typowych buldogów francuskich. Buldog francuski z długim ogonem ma nieco smuklejszą sylwetkę i dłuższe nogi niż bezgony odpowiednik.

Buldogi francuskie z ogonem mają charakterystyczny wygląd - masywne, zwarte ciało z dużą głową i fałdami na skórze. Odznaczają się wesołym usposobieniem, przywiązaniem do człowieka i łagodnym charakterem. Nie potrzebują długich spacerów, dobrze czują się w domu.

Hodowla i opieka nad buldogiem francuskim z ogonem nie należy do najłatwiejszych. Wymaga przestrzegania właściwej diety, pielęgnacji fałd skórnych, regularnych wizyt u weterynarza i szczepień. Mimo wysiłku jaki trzeba włożyć w opiekę, buldogi są oddanymi i wiernymi towarzyszami na dobre i złe.

Jeśli rozważasz nabycie buldoga francuskiego z ogonem, koniecznie zapoznaj się ze specyfiką tej rasy. Pamiętaj, że bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność i zobowiązanie na wiele lat. Ale radość i miłość jaką da Ci buldog francuski z ogonem jest tego warta.

Najczęstsze pytania

Główna różnica polega na obecności krótkiego ogonka u odmiany "z ogonem". Ponadto buldogi z ogonem mają nieco bardziej wydłużoną sylwetkę i dłuższe łapy. W pozostałych cechach (charakter, usposobienie, wymagania) obie odmiany buldogów francuskich są bardzo podobne.

Buldogi, jak wszystkie psy ras brachycefalicznych, są podatne na problemy oddechowe, choroby skóry w fałdach oraz schorzenia oczu. Mogą wystąpić: zapalenie spojówek, wywinięcie powiek, problemy z uzębieniem. Konieczne są regularne wizyty kontrolne u weterynarza.

Typowe umaszczenia buldogów z ogonem to: jasnopłowe, ciemnopłowe, czekoladowe, tygrysie (czarne pręgi na tle płowym) oraz czarno-białe. Możliwe są też umaszczenia z podpalanym czarnym kapturem na głowie lub łaciatym deseniem na łapach.

Zapotrzebowanie kaloryczne zależy od wieku i aktywności fizycznej buldoga. Średnio buldog powinien zjeść 150-350 g karmy dobrej jakości dziennie. Karma musi być dostosowana do psów małych ras i wrażliwego układu pokarmowego buldogów.

Buldogi francuskie uznawane są za względnie najlepiej znoszone przez alergików rasy psów. Mają bowiem krótką, gęstą i przylegającą sierść oraz nie linieją (nie gubią włosów). Mimo to uczulonym zawsze zaleca się przetestowanie, czy dana osoba dobrze toleruje kontakt z konkretnym psem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Aparat na zęby dla psa - skuteczna pielęgnacja jamy ustnej psy
 2. Do jakiego wieku rosną psy? Kluczowe informacje na temat wzrostu psów
 3. Gdzie psy lubią być głaskane - poradnik dla właścicieli psów
 4. Czy pies może jeść kapustę kiszoną? Dieta dla psa
 5. Buda z tarasem dla psa - projekt umeblowania przestrzeni dla czworonogów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły