Zwierzęta

Czego nie mogą jeść psy? Lista szkodliwych składników

Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski23 maja 20246 min
Czego nie mogą jeść psy? Lista szkodliwych składników

Czego nie mogą jeść psy? To pytanie często zadają sobie właściciele czworonogów, którzy chcą zapewnić im bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Choć psy są wszystkożercami, istnieje wiele składników i potraw, które mogą być dla nich toksyczne lub powodować poważne problemy zdrowotne. W tym artykule przedstawimy szczegółową listę niedozwolonych produktów, których pod żadnym pozorem nie należy podawać psom.

Kluczowe wnioski:
 • Niektóre popularne warzywa i owoce, takie jak cebula czy winogrona, są trujące dla psów i mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń organów.
 • Alkohol, kawa, czekolada i inne używki ludzkie stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt domowych.
 • Wiele przypraw i ziół, np. czosnku czy pieprzów, powoduje podrażnienia układu pokarmowego u psów.
 • Produkty zbożowe, takie jak chleb czy makaron, są ciężkostrawne i mogą prowadzić do otyłości u czworonogów.
 • Niektóre mięsa i nabiał, np. wieprzowina czy ser pleśniowy, są niewskazane w psiej diecie ze względu na trudności trawienne i ryzyko zatrucia.

Popularne, ale szkodliwe pokarmy

Wielu właścicieli psów często popełnia błąd, wierząc, że to, co jest nieszkodliwe dla ludzi, z pewnością nie zaszkodzi ich czworonogim pupilom. Nic bardziej mylnego! Czego nie mogą jeść psy? Rzeczywistość jest taka, że wiele popularnych składników i potraw stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Jednym z powodów, dla których ważne jest unikanie podawania psom niewłaściwych produktów, jest fakt, że ich układ trawienny znacznie różni się od ludzkiego. Psy nie są w stanie skutecznie metabolizować wielu substancji, które my bez problemu trawimy. Ponadto, ich organizmy są zwyczajnie wrażliwsze na niektóre związki obecne w popularnych składnikach kulinarnych.

Kolejną kwestią jest wielkość psów w porównaniu z ludźmi. To, co dla nas stanowi niewielką ilość, dla małego psa może już być sporą dawką i wystarczającą, aby wywołać groźne objawy zatrucia lub poważne dolegliwości.

Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z listą zakazanych składników i unikać podawania ich psom, nawet w najmniejszych ilościach. Lekkomyślność w tej kwestii może bowiem skończyć się tragicznie dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Szkodliwe warzywa i owoce dla psów - czego nie mogą jeść

Choć wiele właścicieli karmi psy warzywami i owocami, sądząc, że są one zdrową przekąską, nie wszystkie są bezpieczne dla naszych czworonogów towarzyszy. Niektóre popularne warzywa i owoce zawierają bowiem substancje toksyczne, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pupila.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin dla psów jest cebula. Zawarte w niej substancje powodują rozpad czerwonych krwinek, co może prowadzić do niedokrwistości, a nawet niewydolności nerek. Równie groźne są rzodkiewki, pory, czosnek i inne warzywa cebulowe.

Kolejnym owocem, czego nie mogą jeść psy, są winogrona oraz rodzynki. Zawierają one toksyczne związki mogące doprowadzić do ostrej niewydolności nerek. Nawet bardzo małe ilości tych składników stanowią ogromne zagrożenie dla życia psa.

Należy również unikać podawania psom awokado, którego pestki i skórka są trujące. Podobnie jest w przypadku owoców cytrusowych, których białka mogą powodować silne reakcje alergiczne i zaburzenia trawienia.

 • Na liście zakazanych warzyw i owoców znajdują się również pomidory, słodkie ziemniaki, a nawet niektóre odmiany brzoskwiń.
 • Poza zasadniczymi efektami toksycznymi, wiele roślin powoduje niestrawność, wymioty czy biegunkę, będące objawami zatrucia dla psa.

Czytaj więcej: Drzwi dla kota w ścianie - Praktyczne rozwiązanie dla Twojego czworonoga

Niebezpieczne przyprawy i zioła dla psiego zdrowia

Wiele z przypraw i ziół, które powszechnie stosujemy w kuchni, aby nadać smak i aromat potrawom, może być szkodliwych dla naszych pupili. Czego nie mogą jeść psy? Na liście znajdują się zarówno popularne przyprawy korzenne, jak i zioła prowansalskie czy orientalne dodatki.

Zdecydowanie najgroźniejszym przyprawnikiem jest czosnek, który w większych ilościach prowadzi do uszkodzenia czerwonych krwinek i niedokrwistości u psów. Również inne warzywa cebulowe (cebula, por, szczypiorek) powodują podobne objawy i powinny być całkowicie wyeliminowane z psiej diety.

Stosowane szczególnie w kuchni azjatyckiej curry, imbir oraz pieprz kajeński mogą doprowadzić do poważnych podrażnień żołądka, wymiotów, a nawet krwawień u psa. Podobny efekt mają ostre papryczki chili oraz pieprze.

Z ziół niewskazanych dla czworonogów można wymienić tymianek, oregano, lubczyk oraz majeranek. Mimo że są one roślinami naturalnymi, zawarte w nich olejki eteryczne mogą prowadzić do zaburzeń trawiennych.

Niedozwolone przekąski dla psów - alkohol, kawa i inne

Niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn zatruć u psów jest spożycie przez nie ludzkich używek, takich jak alkohol czy kawa. Czego nie mogą jeść psy? Bezwzględnie unikać należy podawania im napojów alkoholowych, w tym piwa, wina czy wódki. Nawet najmniejsza dawka etanolu może skończyć się depresją ośrodkowego układu nerwowego, zatruciem, a w skrajnych przypadkach - zgonem zwierzęcia.

Podobnie jest z kawą oraz wszelkimi innymi produktami zawierającymi kofeinę, teinę czy teobrominę (np. herbata, napoje energetyczne, czekolada). Substancje te działają toksycznie na organizm psa, powodując m.in. drgawki, wymioty, zwiększone tętno i problemy z nerkami.

Kolejną używką, której psy absolutnie nie powinny spożywać, jest tytoń. Nikotyna działa zabójczo na zwierzęta i może doprowadzić nawet do zgonu w przypadku zjedzenia niedopałka czy gumki do żucia z nikotyną.

 • Zagrożeniem są również niektóre popularne słodycze zawierającealkohol lub kofeinę, np. lukrowane ciasteczka czy praliny z likierem.
 • Nawet drobne ilości tych używek mogą mieć katastrofalne skutki dla zdrowia psa, dlatego nigdy nie należy ich podawać celowo ani pozostawiać w miejscu dostępnym dla zwierzęcia.

Jaka żywność zbożowa jest szkodliwa dla czworonogów?

Zdjęcie Czego nie mogą jeść psy? Lista szkodliwych składników

W powszechnej opinii uważa się, że pieczywo, makarony czy kasze są bezpieczną przekąską dla psa. Niestety, nic bardziej mylnego! Czego nie mogą jeść psy? Okazuje się, że żywność zbożowa powinna być bardzo ograniczona w ich diecie lub wyeliminowana całkowicie.

Podsumowanie

Widzieliśmy, że istnieje wiele produktów spożywczych i składników, czego nie mogą jeść psy. Warzywa i owoce, takie jak cebula, winogrona czy awokado, mogą prowadzić do poważnych zatruć i uszkodzeń organów. Przyprawy i zioła, mimo że naturalne, także nie są wskazane ze względu na zawarte substancje drażniące i toksyczne.

Nie można również zapominać o zakazie podawania psom używek, takich jak alkohol, kawa czy nikotyna. Również popularne przekąski zbożowe nie są dla nich bezpieczne z powodu trudności w trawieniu węglowodanów. W przypadku wątpliwości, co mogą, a czego nie mogą jeść psy, lepiej skonsultować się z weterynarzem i zawsze stawiać na pełnowartościową karmę oraz atestowane przekąski.

Najczęstsze pytania

Jeśli pies zje niewłaściwy produkt lub składnik, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. W zależności od ilości spożytej substancji, mogą być konieczne kroki takie jak wywołanie wymiotów, płukanie żołądka czy podanie leków przeciwdziałających zatruciu.

Zasadniczo zdecydowanie odradzamy częste podawanie psom ludzkiego jedzenia. Wiele naszych potraw zawiera składniki szkodliwe dla psów. Najlepiej ograniczyć się do specjalnych, atestowanych przekąsek przeznaczonych dla zwierząt.

Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie domu i usunięcie z zasięgu psa wszystkich potencjalnie niebezpiecznych składników oraz przedmiotów. Należy też zwracać baczną uwagę na pupila podczas spacerów, aby nie połknął niczego z chodnika czy trawnika.

Zjadanie niewielkich ilości świeżej trawy jest naturalnym zachowaniem psów i zazwyczaj nie stanowi zagrożenia. Jednak jeśli pies nałogowo je duże ilości trawy lub wymiotuje po jej spożyciu, warto skonsultować się z weterynarzem w celu wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.

Zamiast ludzkich przekąsek, lepiej zaopatrzyć się w specjalne psie przysmakami, takimi jak suszone mięso, skórki z bawołu, kostki do żucia czy galarety. Alternatywnie można także serwować świeże warzywa, jak marchew czy ogórek, ale bez dodatków takich jak sól czy przyprawy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Aparat na zęby dla psa - skuteczna pielęgnacja jamy ustnej psy
 2. Do jakiego wieku rosną psy? Kluczowe informacje na temat wzrostu psów
 3. Gdzie psy lubią być głaskane - poradnik dla właścicieli psów
 4. Czy królik może jeść kukurydzę? Wszystko, co musisz wiedzieć
 5. Buda z tarasem dla psa - projekt umeblowania przestrzeni dla czworonogów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły